Tábor 2016

Jako každý rok jsme se členy choceňského skautského střediska opět strávili prvních čtrnáct dní letních prázdnin na našem velmi oblíbeném tábořišti v Prorubkách. Upocení a zmožení jsme společně zdolali první překážku, kterou byla cesta do tábora – tradičně na kolách. Po rychlém zabydlení už děti zjišťovaly, co je během pobytu v přírodě bude čekat. Letošní tábor provázela atmosféra dávných dob – světlušky, skautky a skauti se ocitli v pravěku, naopak vlčata se vydala prozkoumat historii skrze staré české pověsti. O kožené, dřevěné a keramické rekvizity nebyla nouze. I ze strany některých táborníků byla vidět snaha o různorodé a nápadité kostýmy.

Program světlušek zpestřil souboj mezi vznešenými rody Vodních víl a Oranžáků, které sbíraly suroviny potřebné k přežití a bránily svoji vesnici před kočovnými kmeny, které osadu okradly o oheň. Vše nakonec skončilo dobře díky šamanovu lstivému plánu o falešném mamutovi. A když se osadníci zrovna neplížili mezi křovím a nestopovali nepřítele, učili se také poznávat různá živá stvoření anebo vyráběli například pravěkou keramiku.

Vlčata se vydala po stopách tajemného knížete Kroka a jeho dcer – Libuše, Tety a Kazi, která je během tábora učila poznávat byliny. Dále vlčácká smečka zdokonalovala svoji zručnost při výrobě mlýnků, kterých se týkala pověst o Staroměstském orloji. Tak důmyslný stroj také dovedl vytvořit pouze zručný a zkušený řemeslník. Na kolech se pak chlapci jeli podívat k soustavě vodních mlýnků kolem pramene Libušinka. Během tábora stihli ještě splnit Bivojův talisman odvahy nebo talisman mlčení, který byl inspirován Bruncvíkem. Neposledně vlčáci absolvovali také jízdu zručnosti podle Horymíra a Šemíka.

Naši nejstarší a nejzkušenější táborníci z oddílů skautek a skautů se pak potýkali s vážnou problematikou holého přežití. Tento příběh se odehrával přibližně v devátém tisíciletí před naším letopočtem na území střední Evropy. Jejich klany se na pokraji léta ocitly v nezáviděníhodné situaci. Vlivem počasí a špatného vedení neměly kde žít, spát a co jíst. Náčelník padl a tlupa se rozpoltila. Pouze na nich bylo, jak se postaví k situaci a jestli zachrání svoje lidi.
Čas určený k táboření však neúprosně utíkal, až jsme se museli opět sbalit a vyrazit domů. Na závěr jen přidáváme pár tipů na výlety. Určitě se jeďte podívat na zámek a minizoo do Častolovic, na rozhlednu do Skuhrova, do skanzenu Villa Nova v Uhřínově anebo k pramenu říčky Kněžné. Tato místa jsme během tábora navštívili a můžeme je doporučit.

Srdečně gratulujeme všem, kteří na táboře slavnostně složili svůj světluškovský, vlčácký nebo skautský slib! Děkujeme všem, kteří se tábora zúčastnili jako účastníci anebo jako vedoucí; také děkujeme rodičům našich skautů, kteří nám své ratolesti svěřili.
Tak zase příští rok!

Markéta Málková

Další fotky na střediskové stránce na facebooku.

Přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Confirm that you are not a bot - select a man with raised hand: